07
Април
2016

РИОСВ – Монтана напомня, че крайния срок за подаване на уведомления за организиране на пунктове за изкупуване на охлюви на територията на инспекцията е до 1 май 2016 г.

       РИОСВ – Монтана напомня, че крайния срок за подаване на уведомления за организиране на пунктове за изкупуване на охлюви на територията на инспекцията е до 1 май 2016 г. Периодът за събиране и изкупуване на живи охлюви за търговски цели или фермерско отглеждане е от 10 май до 30 юни включително. Дейността по събиране от природата и изкупуване с цел търговия и износ на живи охлюви, черупки и месо, включително и за ферменото им отглеждане е регламентирана в Заповед №- РД -361/ 09.04.2004 г. на министъра на околната среда и водите.

      Градинският охлюв (Helix pomatia) и лозовият охлюв (Helix lucorum) са в Приложение № 4 на ЗБР.
Съобразено с биологията на двата сухоземни вида градинския и лозовия охлюв – разрешеният период за събирането им e от 10 май до 30 юни 2016 г. Екземплярите трябва да са с размери над 28 мм диаметър на черупките. Отговорниците на изкупвателните пунктове са длъжни да осигурят хладни или хладилни помещения за съхраняването им, подходящ амбалаж, както и калибровъчни сита за отделяне на маломерните, които трябва да се връщат веднага и на подходящи места обратно в природата. За целта физическите и юридическите лица са длъжни да уведомят РИОСВ за организираните от тях пунктове за изкупуване на охлюви, както и отговорниците към тях в срок до 1 май 2016 г.

В случай, че до 30 юни останат неизнесени количества, то лицата са длъжни да декларират в съответната РИОСВ количествата в складовете в срок до 5 юли 2016 г., като след проверка от страна на инспекцията се съставя протокол, необходим пред МОСВ за издаване на удостоверения за износ. Лицата, които притежават ферми за охлюви, са длъжни да декларират количествата във фермите си пред РИОСВ, в срок до 25 април 2016 г.

          Физическите лица, нарушители на горецитираната заповед, се наказват с глоби от 100 до 1000 лв, а на юридическите и на едноличните търговци се налагат имуществени санкции от 200 до 5 000 лева, съгласно разпоредбите на чл. 124 от Закона за биологичното разнообразие.

Categories: Актуално

01
Април
2016

РИОСВ – Монтана засилва контрола за опазване на резерватите от пожари

         РИОСВ – Монтана засилва контрола по опазване на резерватите в региона с цел недопускане възникването на пожари. Периодът от 1 април до 31 октомври е определен за пожароопасен сезон в защитените територии – изключителна държавна собственост със заповед на министъра на околната среда и водите. Заповедта цели вземането на мерки за недопускане възникването на пожари, ограничаване на тяхното развитие и разпространение в защитени територии – изключителна държавна собственост.

       Екоинспекцията в Монтана предприе мерки за опазване на двата горски резервати - резерват Горната кория“ и резерват „Чупрене“, намиращи се в контролираната от нея територия. Обществеността се призовава да опазва природата от пожари и да се спазват всички противопожарни мерки. Съгласно горецитираната заповед с предписания до общини и до държавни горски стопанства, в чиито район попадат резерватите и прилежащите към тях бивши буферни зони, РИОСВ - Монтана разпореди да се засили контролът за недопускане на палежи на стърнища, слогове и други площи със сухи треви, като спрямо извършителите на палежите да се налагат строги санкции, предвидени в националното законодателство.

Проведени са и две работни срещи (на 28.03.2016 г. в РИОСВ – Монтана за резерват „Горната кория“ и на 30.03.2016 г. в община Чупрене за резерват „Чупрене“) с институциите, с цел оптимизиране и подобряване на координацията с тях в предприемането на адекватни мерки за опазването им от пожари. Актуализирани са схемите за оповестяване и изготвените от РИОСВ – Монтана Оперативни планове за защита на резерват „Чупрене“ и резерват „Горната кория“ от пожари през 2016 г. , разработени съгласно изискванията на Наредба № 8/11.05. 2012 г. за условията и реда за защита на горските територии от пожари. Плановете ще бъдат съгласувани със съответните РД ПБЗН - Видин/Монтана.

Categories: Актуално

31
Март
2016

Стартира Националната образователно-информационна кампания „Яко е да си еко”

     Образователно-информационната кампания „Яко е да си еко“ е финансирана по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“. Тази година тя ще се съсредоточи върху две от приоритетните оси на Програмата – „Отпадъци“ и „Подобряване качеството на атмосферния въздух“.

              Кампанията цели да подпомогне формирането на екологично съзнание в българските граждани. Дейностите по нея ще бъдат насочени приоритетно към учениците, като гаранция за устойчивост на предприеманите мерки по ОПОС 2014-2020.

          Инициативата „Зелена олимпиада“, в която деца от цялата страна ще решават тестове на екологични теми, е част от Кампанията. Тя се организира за четвърта година от образователния портал Академика БГ. Регистрацията и решаването на тестовете ще бъдат възможно от 28 март до 10 май 2016 г. Резултатите ще бъдат обявени на сайта на Зелената олимпиада http://zelenaolimpiada.bg/ на 20 май 2016 г.

            Награди ще бъдат раздадени на 18 участници – по трима от всеки район за планиране: Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югозападен, Южен централен и Югоизточен.

          В заключителните събития по награждаването на най-добрите участници ще участват и актьорите Димитър Рачков и Васил Василев-Зуека със спектакъла „Яко е да си еко“.

Categories: Актуално

22
Март
2016

РИОСВ – Монтана отбеляза 22 март – Световния ден на водата

 

        По повод Деня на водата – 22 март експерти от РИОСВ – Монтана, съвместно с Регионална лаборатория – Монтана и ученици от екоклуб към Природо-математическа гимназия “Свети Климент Охридски“, гр. Монтана участваха в пробонабиране на водни проби от мониторингови пунктове „р. Огоста след яз.”Огоста”, „р. Ботуня над гр. Вършец“ и „р. Златица при с. Гаганица, общ. Берковица“.

            На мястото на вземане на пробите са извършени експресни анализи по показатели температура, рН, електропроводимост и разтворен кислород. Участниците в събитието получиха ранички и тениски, с логото на РИОСВ - Монтана.

            Общото събрание на ООН определя 22 март за Световен ден на водата през 1993 г. Всяка година при отбелязването му се търси връзка с друга актуална тема, която се разглежда и в годишния Световен доклад на ООН за водата.

          „По-чиста вода, по-добра работа“ е темата на Световния ден на водата тази година. Основната идея е да се акцентира върху усилията за осигуряване на универсален достъп до прясна вода и да се отговори на предизвикателствата, с които работниците се сблъскват в сектори, свързани с управлението на водите.

Categories: Актуално

life2016

opos logo bg

reach 2018 campaign banner

ЧЕРВЕНА КНИГА НА РБ 2015

IBAN: BG 16UBBS 8002 3106 1524 00; BIC: UBBSBGSF при ОББ – Монтана

Банкова сметка

Заявления

Образци на заявления за издаване на документи

Брояч на посещенията